Навігація

 

29.05.2017

Виробнича слава Берегомета

(Стаття надрукована у газеті «Буковина», № 22 за 26 травня 2017 року)

Уже у ХІХ столітті Берегомет був на вістрі світового технічного прогресу в деревопереробній галузі. З німецького Штутгарта сюди доставили найсучаснішу на ті часи парову машину і верстати для розпилювання деревини. Бо де ліс – там і переробка. Оригінал фотознімка німецьких інженерів, що встановлювали і запускали в експлуатацію високотехнологічне обладнання, зберігається в селищному краєзнавчому музеї. Є старовинні знімки вузькоколійки, збудованої аж до високогірного Фалькова, якою на деревообробні цехи Берегометського лісокомбінату, доставляли деревину.

У 70-х роках минулого століття Берегометський лісокомбінат був одним із найпотужніших підприємств лісової галузі не тільки в Україні. Випускав продукції на 35 мільйонів рублів: від меблів до вітамінного борошна з хвої, утримуючи бюджети Вижницького району і Буковини загалом.

Сьогодні продовжувачем виробничої слави місцевих лісівників і деревопереробників є Державне підприємство «Берегометське лісомисливське господарство» – найбільше за кількістю працівників і одне з найпотужніших серед усіх держлісгоспів країни.

На працевлаштування – черга

Трудовий колектив БДЛМГ налічує 664 працівники. Влаштуватись на роботу в Берегометський лісмисливгосп – престижно і вигідно. Зарплати високі, в середньому 6,3 тисячі гривень із повним соціальним пакетом: виплата оздоровчих у межах 2000 тисяч гривень кожному; санаторно-курортне лікування та оздоровлення дітей працівників – 80% вартості путівок за рахунок підприємства; по 10 куб. м дров за ціною колективного договору (нижчою від загальноприйнятої) і багато іншого. Оскільки робота в лісі пов’язана з високими виробничими ризиками, адміністрація підприємства та профспілковий комітет вважають своїм основним обов’язком забезпечення максимального захисту кожного працівника. Щорічно підприємство витрачає майже 850 тисяч гривень на заходи з охорони праці. А ті працівники, які належать до важких і небезпечних умов праці, застраховані за рахунок господарства. Це дає ще більший захист людям, адже девіз лісівників – здоровим прийти на роботу і здоровим повернутися додому.

– У всіх наших підрозділах працюють фахівці своєї справи, завдяки праці яких наш лісгосп стабільно розвивається, щороку збільшуючи обсяги виробництва, – розповідає т.в.о. директора БДЛМГ Руслан Максимчук.

Берегометське лісомисливське господарство охоплює весь спектр лісогосподарських робіт: охорону; відтворення та захист лісів; лісозаготівлю, тощо. Забезпечують ці основні напрямки роботи 9 лісництв. Переробляє деревину лісопильно-деревообробний цех. Ефективно і якісно працюють нижній склад, ремонтно-транспортна та дорожно-будівельна дільниці. Будуються, утримуються і ремонтуються лісові дороги, успішно розвивається мисливство. Керувати таким великим і різноплановим виробництвом, забезпечити злагоджену роботу всіх його складових непросто. Особливо під постійним впливом зовнішніх факторів – природних, соціальних, політичних – далеко не завжди позитивних і конструктивних.

Спекотне посушливе літо, яке маємо останніми роками, прискорило всихання похідних ялинників, перетворюючи сухостої на вогнища деревних хвороб. Проводити санітарні рубки в уражених лісах – справа надзвичайно витратна, небезпечна і… невдячна. Сторонні неспеціалісти, які називають себе активними захисниками природи, переконані, що санітарні рубки нищать Карпати, дослухатися до думки лісівників вони не бажають. Але якраз завдяки грамотному веденню лісового господарства, вчасно проведеній заміні лісових культур, лісовий фонд Берегометського ДЛМГ вирізняється високою продуктивністю.

– Зруби вчасно заліснюємо, а садити ліс у горах і доглядати його, поки виросте, це, повірте, важка праця, яку варто поважати, – каже перший заступник директора, головний лісничий Берегометського ДЛМГ Іван Акришора. – Зараз маємо нову проблему – починають масово всихати ясень і ялиця. Їх також потрібно замінювати на інші лісові породи.

Усі лісівничі заходи підприємство проводить власним коштом, щороку суттєво збільшуючи витрати на ведення лісового господарства. До прикладу: 2016 рік – 22 мільйони гривень, перший квартал 2017 – 3 мільйони гривень. Десять років тому вони одні з перших у країні цілковито відмовилися від бюджетного фінансування. ДП «Берегометське ЛМГ» наповнює бюджети і державні фонди. У 2016 році підприємство сплатило 43 мільйонів гривень податків. У першому кварталі цього року спрямовано до бюджетів усіх рівнів 12 мільйонів гривень, що на 20 відсотків більше, ніж за такий же період минулого року. З них 3,2 мільйона гривень отримали скарбниці місцевих громад. Майже на таку ж суму Берегометський лісгосп надав допомогу нашим військовим у зону АТО. За такі фінансові показники підприємство отримало нагороду «Сумлінний платник податку – 2016» і визнано одним із кращих на Буковині.

Рубаємо менше – переробляємо більше

Бюджетні відрахування зростатимуть, оскільки Берегометське лісомисливське господарство впевнено розвиває виробництво, акцентуючи свою діяльність на переробці деревини.

– Останніми роками ми значно зменшили обсяги лісозаготівель і водночас збільшили випуск продукції деревопереробки, завдяки сучасному обладнанню і раціональному використанню деревини, – розповідає керівник лісгоспу Руслан Максимчук. – Маємо подякувати попередньому керівництву, зокрема багаторічному директору підприємства Миколі Ракевичу за вчасно проведену всебічну модернізацію виробничих можливостей. Ми продовжуємо якісне технічне переоснащення переробних потужностей, кардинально оновлюючи лісопильне обладнання. Сьогодні це – пріоритетний і головний напрям діяльності кожного підприємства. Ми виходимо на максимальний рівень поглибленої переробки лісу. В свою чергу, такі дії дали можливість додатково створити 90 робочих місць.

– Працюю тут уже 6 років і бачу, як наше підприємство розвивається, – каже верстатник Павло Чорней. – Придбали польські сушарки, потужну стрічкову гідравлічну раму львівського виробництва. Тому наша продукція високої якості, має попит і в Україні, і за кордоном.

Наприкінці минулого року, якраз перед новорічними святами, підприємство зробило собі подарунок – закупило горбильний верстат. Горбиль – це верхня частина колоди при її повздовжньому розпилюванні на дошки. Фактично – відходи на дрова. Але Вижницький район в основному газифікований, з експортом дров – суцільна морока. Словом, того горбиля зібралося на виробничих майданчиках неміряно. Подивилися на нього в лісгоспі господарським оком і побачили ресурс для подальшої переробки.

– Тепер із горбиля випилюємо обрізну дошку (палетна заготовка для виготовлення піддонів), її на ринку реалізують за ціною 95-105 євро за куб, – розповідають верстатники Роман Гуменюк і Петро Королюк.

– Відходи з горбильного верстата теж не пропадають, – доповнює колег начальник виробничого відділу Василь Швейко. – На дробильному верстаті отримуємо з них якісну тріску, яку охоче купують для виробництва пресованих плит, а тирсу використовуємо для роботи сушильних камер. На новій лінії з переробки низькосортної деревини випускаємо різноманітні заготовки.

– Наші лісогосподарські підприємства – державні, а тому мають бути в галузі взірцем для інших, – наголошує в. о. начальника Чернівецького обласного управління лісового господарства Роман Череватий. – Ми гарантуємо працівникам достойну зарплату, належні умови праці, а місцевим громадам – надходження в бюджети для реалізації різних соціальних програм, розвитку їх добробуту. Лісгоспи Буковини зробили важливі кроки в модернізації усіх виробничих підрозділів в напрямку застосування природоохоронних технологій. Придбана останнім часом техніка суттєво зменшує технологічний вплив на лісову екосистему. Так, у 2015-2016 роках капітальні інвестиції лісогосподарських підприємств області у розвиток виробництва становили 63,3 мільйона гривень.

Не деревиною єдиною

У 2013 році Берегометський лісмисливгосп отримав міжнародний сертифікат FSC з лісоуправління, який засвідчує, що господарська діяльність ведеться відповідно до світових стандартів, за принципами невиснажливого ведення лісового господарства. Це, зокрема, дало підприємству можливість виходити з продукцією деревопереробки на світові ринки, оскільки підтверджено легальне походження лісосировини.

Саме зараз незалежні експерти проводять на підприємстві черговий наглядовий аудит щодо ведення лісозаготівельних робіт, охорони праці та виробничої безпеки, а також усунення недоліків, виявлених на підприємстві попередніми перевірками.

Сертифікат міжнародної Лісової наглядової ради (FSC) свідчить, що працівники Берегометського лісгоспу належно утримують на територіях лісництв природні заповідні об’єкти: ентомологічний заказник, численні ботанічні та геологічні пам’ятки природи, заповідні урочища.

До речі, Берегометський лісмисливгосп – єдиний серед лісових господарств України у своєму Статуті серед видів діяльності передбачає розвиток лісового гірського туризму.

– Але це не завжди потрібно розглядати крізь фінансово-економічні показники – тут і вже, – каже відповідальна за розвиток туризму і комунікацій Тетяна Тирон. – Привабливість лісових угідь, відпочинок у затишних будиночках лісника, екскурсії лісовими фірштегами (стежками), пам’ятками природи, заповідниками та іншими цікавими місцями мають велику перспективу і постійний розвиток.

Спеціалісти лісгоспу розробили туристичні маршрути, які ознайомлюють гостей Буковини з чарівною природою Карпат, пам’ятками природи, заповідними зонами, величними водоспадами, гірськими масивами, а також народними традиціями, промислами, автентикою. Жоден екскурсовод не знає стільки цікавого і корисного про ліс і його життя, як лісівники. Шість із дев’яти лісництв готові забезпечити своїм гостям комфортні умови проживання та цікаве дозвілля

Від початку військових дій на сході країни берегометські лісівники організовують на базі своїх туристичних комплексів безкоштовний відпочинок та оздоровлення учасників АТО. За цей час програму реабілітації серед цілющого довкілля лісу пройшло 780 військових разом зі своїми сім’ями.

– Ми готові до вдосконалення і нарощування обсягів виробництва, –зазначає Руслан Максимчук. – Не стоїмо на місці і шукаємо ефективні можливості збуту нашої продукції.

Світлана ІСАЧЕНКО

МОВОЮ ЦИФР

У першому кварталі цього року у Берегометскому лісомисливському господарстві: *випустили товарної продукції на 44 млн грн, що на 7,1 млн грн більше, ніж за аналогічний період минулого року;

* спрямували 3 млн грн власних інвестицій на ведення лісового господарства.

АРХІВ НОВИН