Навігація

 

03.03.2017

«ЗЕЛЕНЕ ЗОЛОТО» БУКОВИНИ – ТО ЇЇ ЛІСИ!

Майже 260 тисяч гектарів - саме таку площу займають ліси у Чернівецькій області, що становить близько 30 відсотків від загальної території регіону. Завдяки раціональній діяльності лісгоспів, які господарюють на 234 тисячах гектарів державного лісового фонду, зелене багатство приносить державі кожного року мільйони гривень податків, платежів та соціальних внесків. Ліси області, крім експлуатаційних особливостей, виконують переважно екологічні функції, а саме: водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні. А ще вони – годувальники гірських районів, де ведення лісового господарства та переробка деревини є однією із найважливіших сфер діяльності.

Лісове господарство на території Буковини ведуть 15 лісогосподарських підприємств Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства. Вони виконують цілий комплекс робіт з охорони, захисту, використання, відтворення і примноження лісового та мисливського фонду. Окрім цього, лісгоспи реалізовують продукцію лісозаготівлі і переробки місцевим та іноземним споживачам.

Гідні умови праці – для кожного працівника

Понад 3 тисяч буковинців працює у лісовій галузі Чернівецької області. Серед них – не тільки лісівники, які займаються охороною державного лісового фонду. Бухгалтери, економісти, механіки, інженери, водії, кранівники, рамники, верстатники, юристи – усі професії, які дотичні до цієї сфери діяльності, не перерахувати.

Всі права та вимоги до працівників прописують у колективних договорах. Щороку ці угоди переглядають, доповнюють та розширюють. Традиційно, колдоговори у кожному із лісгоспів є соціально спрямованими. Їх мета – якнайширше гарантувати гідні умови праці та дотримання прав працівників. Важливим пунктом є належна охорона праці на виробництві. Працівники вчасно забезпечуються спецодягом, засобами індивідуального захисту, спецвзуттям. Постійно проводиться попередній та періодичний медичні огляди працівників, які працюють у шкідливих умовах праці. В цехах переробки деревини працівники забезпечені побутовими приміщеннями. Лісозаготівельні бригади забезпечені обігріваючими будиночками. На всіх підпорядкованих підприємствах проводиться щорічне навчання працюючих з питань охорони праці по 40-ка годинній програмі та пожежно-технічному мінімуму по 17-ти годинній програмі; організовані добровільні пожежні дружини з якими щорічно проводиться навчання по 26-ти годинній програмі. Фінансування на охорону праці по підприємствах Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства в 2016 році склав 5980 тис. грн. Середня заплата у сфері лісового господарства складає понад 5700 гривень. Вона значно вища середнього показника оплати праці по Чернівецькій області.

Працюємо для держави

У багатьох районах Чернівецької області лісова галузь є не тільки основним роботодавцем, а ще й платником податків. Майже 188 мільйонів гривень податків, зборів та обов’язкових платежів перерахували лісгоспи на користь країни у 2016 році – це близько 8% від всіх податків які були сплачені Чернівецькою областю в минулому році. З цієї суми понад 96 мільйонів надійшли до державної скарбниці, місцеві бюджети поповнились на 48 мільйонів, єдиного соціального внеску, що відраховується до Пенсійного фонду, сплачено 44 мільйони гривень.

На часі – модернізація

З листопада 2015 року в Україні введено мораторій на продаж необробленої деревини за кордон. Зміна експортної політики суттєво вплинула на діяльність лісової галузі. Перед підприємствами постало завдання знайти фінансування, необхідне для якісного ведення лісового господарства.

Після вступу в дію законодавчих змін лісгоспи Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства не експортували жодного кубометра ділової деревини. За закордонними контрактами згідно із чинним законодавством продається лише низькосортну дров’яну сировину, на яку немає попиту в середині країни. Щоб вийти із ситуації, що склалася, лісгоспи заздалегідь готували власні виробничі потужності для нарощення переробки деревини. Вони відремонтували виробничі приміщення, лісопильне та деревообробне обладнання, придбали нові лінії і верстати для обробки деревини, а також сушильне обладнання. Загалом затрачено на закупівлю обладнання і реконструкцію понад 11700 тис. грн. Оновлення деревообробних цехів триватиме і у 2017 році.

Проте нарощення виробничих потужностей – це ще не гарантія фінансового успіху лісгоспів. Адже, крім випуску продукції переробки, необхідно знайти ринок вигідного збуту для неї. А наразі це – непросте завдання.

Головне завдання – лишити ліси для нащадків

Лісова галузь для Буковини відіграє важливу соціально-економічну роль. Проте найголовніше її завдання – це охорона і примноження зеленого фонду області. Над цим трудяться покоління лісівників. Саме завдяки їм ми маємо зараз багаті буковинські ліси. Такі зелені насадження ми залишимо і нашим нащадкам.

Майже кожний другий гектар лісу в лісовому фонді рукотворний, тобто створений шляхом садіння лісових культур. Решта відновлення лісу здійснюється за рахунок правильного проведення рубок та заходів сприяння, які забезпечують збереження природного материнського підросту.

У минулому 2016 році буковинські лісгоспи відновили 2193 гектари ділянок державного лісового фонду, що потребували лісовідновлення після проведених лісогосподарських заходів. На 1372 гектарів забезпечено благонадійне природне поновлення господарсько-цінних деревних порід, яке створює умови формування високопродуктивних лісових насаджень у майбутньому. На 821 гектарі працівниками лісового господарства створено лісові культури. Доповнення лісових культур проведено на загальній площі 851 га, введення недостаючих головних порід на ділянках природного поновлення – на площі 498 гектарів. Догляди за лісовими культурами та новими лісами проведено на площі 4592 га.

Лісовідновлення природним шляхом є найбільш бажаним з лісівничої, екологічної та економічної точки зору. Воно формує швидше формує високопродуктивне та біологічностійке лісове середовище, зберігає екологічні властивості біоценозу та не потребує значних витрат, без яких не обійтися за умов створення лісових культур. Адже вартість створення таких культур становить у середньому 5700 грн. за 1 гектар. Сюди входять витрати на підготовку ґрунту, заробітна плата працівників, кошти на заготівлю насіння та вирощування посадкового матеріалу.

Щоб кожної весни забезпечити лісокультурну кампанію якісним садивним матеріалом, лісгоспи самостійно вирощують сіянці основних лісоутворюючих деревних порід. Для цих потреб у лісогосподарських підприємствах обласного управління лісового господарства функціонує 82 лісових розсадники загальною площею 84 га, 2 тому числі 2 базисних розсадники площею 22 та 24 га. Для потреб лісовідновлення, яке розпочнуть на весні 2017 року, тут виростили понад 4,5 мільйони сіянців. Окрім цього, в наявності є майже 16,4 тон насіння. Його використають для вирощування садивного матеріалу та створення лісових культур посівом. З метою покращання якісного стану ведення лісового насінництва та забезпечення його ведення на генетико-селекційній основі, держлісгоспи проводять заготівлю лісового насіння першочергово на об'єктах постійної лісонасіннєвої бази. До її складу входять 34,3 га клонових лісонасіннєвих плантацій І-го порядку, 28 га родинних лісонасіннєвих плантацій, 17,9 га архівно-маточних плантацій, 1826,1 га генетичних резерватів, 341,2 га постійних лісонасіннєвих ділянок, 3,3 га плюсових насаджень та 276 плюсових дерева.

Крім традиційного вирощування основних лісоутворюючих та супутніх порід дерев, держлісгоспи останніми роками взяли напрямок на вирощування в лісорозсадниках порід-інтродуцентів, зокрема модрини європейської. Дерева цього виду вирізняються високою продуктивністю, стійкістю до вітрів, менше пошкоджуються шкідниками та хворобами, мають гарну текстуру, а деревина використовується у меблевій промисловості, у столярному виробництві тощо. Усього в 2016 році вирощено 15,2 тис. сіянців модрини європейської.

Неабияким попитом користуються саджанці декоративних порід, вирощуванням яких займаються держлісгоспи. Так, у 2016 році було вирощено більше 105 тисяч стандартних декоративних саджанців, з них 9,5 тисяч із закритою кореневою системою. Асортимент декоративного садивного матеріалу, що вирощується в лісових розсадниках держлісгоспів області, на даний час складає понад 60 видів та форм деревно-чагарникових рослин.

 

АРХІВ НОВИН