Навігація

 

22.02.2017

Інтерв’ю з Гончарем В.Б.

Державне підприємство «Сокирянський лісгосп» одне з найкращих підприємств Сокирянщини, воно має свою історію і сучасність. Розкажіть, з чого все починалося? Що на сьогодні являє собою підприємство?

ДП "Сокирянське лісове господарство" засноване 28 січня 2008 року шляхом реорганізації ДП «Хотинське лісове господарство» та виділення з його складу нового суб’єкта господарювання. Певною мірою це було поверненням історичної справедливості, адже у далекому 1977 тодішній Сокирянський лісгоспзаг, у рамках всесоюзної практики укрупнення підприємств, був приєднаний до Хотинського лісгоспу. Раніше, у 70-х роках контора лісоспу знаходилась у м. Сокиряни, але тепер, для ефективнішого процесу управління виробництвом, було вирішено розмістити її на станції Вашківці, біля нижнього лісоскладу. Та й у будинку старої контори тепер нові господарі – зараз там розміщується редакція газети «Дністрові зорі».

Процес створення підприємства був важким: усі добре розуміли, що робота не тільки починається з нуля, а доведеться сплачувати одночасно й борги (106 тисяч гривень), які передали до Сокирянського лісгоспу від Хотинського. У цей час Хотинський лісгосп лихоманило. Не вистачало коштів, чомусь погано проходила реалізація, заробітну плату люди отримували лісопродукцією, у підприємства була велика заборгованість. У грудні 2007 року облдержадміністрація дала доручення про створення нового лісгоспу, а у січні 2008 підприємство було зареєстровано. У лютому уже була підписана угода з Державним агентством лісових ресурсів України на посаду директора. Першим директором новоствореного ДП "Сокирянське лісове господарство" став Чебан Дмитро Іванович.

Робота лісгоспу розпочалася з жорсткої економії. Але коли підвели підсумки роботи за І квартал, то отримали 50 тисяч грн. прибутку. Поступово віддали борги, люди отримали заробітну плату в грошовому еквіваленті, а не бартером. Запрацював і нижній склад. Варто відмітити, що практично усіх спеціалістів новоствореного лісгоспу набрали із місцевих фахівців, хоча й молодих, але з досвідом роботи у лісництвах.

Сьогодні у Сокирянському лісгоспі налічується 16858 га лісу, які розкидані по окремих двохсот ділянках лісу, що значно ускладнює ведення лісового господарства та охорону лісів. Ліси Сокирянського лісгоспу розташовані на території як Сокирянського, так і Кельменецького адміністративних районів Чернівецької області, на півночі та сході омиваються річкою Дністер, на заході межують з Хотинським районом, на півдні – з державним кордоном.

В структуру підприємства входить 5 лісництв (Кельменецьке, Іванівецьке, Романківецьке, Сокирянське, Ломачинецьке) та Вашківецький лісопункт з цехом переробки деревини. Істрично найстаршими лісництвами, заснованим під час румунської окупації нашого краю, є Іванівецьке (засноване у 1919 році) та Романківецьке (засноване у 1937 році). Наймолодше лісництво – Ломачинецьке (утворене шляхом поділу Сокирянського лісництва у 1959 році).

Які основні напрямки діяльності вашого підприємства? Адже у багатьох людей складається таке враження, що лісівники займаються лише вирубкою дерев.

Основними видами діяльності є лісовідновлення, лісорозведення, охорона, захист лісу і аж потім лісозаготівля та переробка деревини. Для забезпечення виконання комплексу лісокультурних робіт високоякісним посадковим матеріалом в Іванівецькому лісництві успішно функціонує базисний лісовий розсадник площею 22 га, на якому вирощується садивний матеріал основних лісоутворюючих порід, а також декоративний посадковий матеріал. Практикується вирощування декоративного посадкового матеріалу із закритою кореневою системою. Господарська діяльність підприємства спрямована на вирощування високопродуктивних насаджень, одержання деревини для народного господарства, охорону лісу від пожеж, шкідників і хвороб, проведення інших заходів в цілях раціонального використання і відтворення лісових ресурсів.

Ліси ДП «Сокирянське лісове господарство» виконують ряд важливих функцій, а зважаючи на те, що частина площі відноситься до експлуатаційних лісів, вони є джерелом деревини, яка широко використовується в народному господарстві. Деревина отримана при рубках, іде на задоволення потреб місцевих споживачів і на експорт.

Головна мета лісового господарства зони діяльності підприємства полягає в забезпеченні безперервного, раціонального, невиснажливого використання лісових ресурсів та їх розширене відтворення.

19 грудня 2012 року ДП «Сокирянське лісове господарство» отримало сертифікат за схемою FSC (Лісової Наглядової Ради). Головною мотивацією проведення лісової сертифікації є прагнення ДП «Сокирянське лісове господарство» отримати підтвердження високого рівня ведення лісового господарства від незалежної міжнародної організації, наблизити рівень соціальних стандартів лісогосподарського виробництва до європейських та отримати новітні знання та практичні навички ведення екологічно орієнтованого лісівництва. В 2010 році наше підприємство визнано «Кращим підприємством року», таке ж звання ми отримали і в 2012 році.

Аналізуючи сучасний розподіл площі лісового фонду по категоріях земель, можна зробити висновок, що вони використовуються раціонально. Про це свідчить той факт, що покриті лісом землі займають 89,7 % загальної площі в тому числі лісові культури – більше 40 %. В лісовому фонді переважають насадження дуба – 69,1 %. Ліси підприємства виконують переважно захисні, водоохоронні, рекреаційно-оздоровчі та природоохоронні функції, мають обмежене експлуатаційне значення. Тільки 29% лісів підприємства належать до експлуатаційних. Найбільше у лісовому фонді підприємства лісів, що відносяться до захисних. Основне їхнє призначення – стримувати ерозію ґрунтів, захищати береги річок, озер, інших водойм, вони зростають вздовж залізниць та автомобільних доріг. Є також ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного значення, з яких виділені заказники. У лісовому фонді ДП «Сокирянське лісове господарство» наявні і пам’ятки природи місцевого значення.

В лісовому фонді лісгоспу ліси, які знаходяться навколо міст є рекреаційно-оздоровчими, що призначені, в першу чергу, для відпочинку населення. 299 га відносяться до лісопарків.

Розширене відтворення лісових ресурсів у ДП "Сокирянське лісове господарство" спрямоване у двох напрямках: за першим з них, ми 8 років поспіль створюємо нові ліси на землях, що вийшли з-під сільськогосподарського використання, де раніше ліс не зростав. Цих лісів уже висаджено 108 га, тобто завдяки лісівникам Сокирянщини та Кельменеччини нашим нащадкам залишиться більше лісів. І зупинятись на досягнутому ми не збираємось.

За другим напрямком, ми використовуємо лише частину деревного приросту. Усім відомо, що деревина є відтворюваним ресурсом, на відміну від викопних: нафти, газу, руди, вугілля. Після досягнення т. зв. віку стиглості, вилучивши з лісу дерева на певній площі через визначений проміжок часу тут знову зростатиме ліс, варто лише лісівникам подбати про його відновлення і забезпечити догляд та охорону. Щороку на одиниці площі лісу приростає відома маса деревини, вилучаючи яку з лісу, усе одно кількість деревини на площі залишатиметься однаково стабільною протягом років. ДП "Сокирянське лісове господарство", під час ведення лісового господарства, вилучає значно менше деревини, ніж природно приростає за рік. У минулому році всього 66% (від загального приросту деревини 56 тис. куб. м) по нашому лісгоспу було заготовлено (у середньому по державі – 50%). У розвинених європейських країнах цей відсоток значно вищий, зокрема у Австрії він становить 89%, Швеції – 80%. Це означає, що щороку запаси деревини у лісах ДП "Сокирянське лісове господарство" зростають аж на 19 тис. куб. м.

Даний факт підтверджує невиснажливість лісокористування, щороку кількість деревини у лісах збільшується, при чому суттєво.

Через повну відсутність державного фінансування держлісгоспом проводяться значні витрати на проведення лісогосподарських робіт за рахунок госпрозрахункової діяльності підприємства.

Рік, що минув, був для лісівників досить складним. Особливо літо, яке було досить спекотним та бездощовим. Для лісів це становило, передусім, пожежну небезпеку, та й сіянці дерев, висаджені навесні, могли просто загинути без достатньої вологи. Як Вам вдалося з усім впоратися?

Так, дійсно, рік, що минув, побив багато кліматичних рекордів та додав чимало клопотів лісівникам.

Після танення снігу в лісах розпочався період, коли різко зростає небезпека виникнення лісових пожеж, він і називається пожежонебезпечним. І тривав цей період до жовтня місяця включно.

Лісові пожежі були і є найбільшим лихом для лісу. За лічені хвилини вони можуть знищити або пошкодити лісові насадження, що вирощувалися десятиріччями. Вогонь зводить нанівець працю цілих поколінь лісівників. При цьому пошкоджуються не тільки дерева, кущі, трав’яниста рослинність, а гинуть також дикі тварини, птахи, комахи; вогонь знищує службові споруди у лісах, може перекинутись на житлові будинки, що знаходяться поряд з лісом. На лісових пожежах можуть загинути й люди…

На жаль, сумна загальнодержавна статистика показує, що саме на початку пожежонебезпечного періоду, у лісах виникає найбільша кількість лісових пожеж (до 70% всіх випадків), як за кількістю, так і за пройденою вогнем площею.

Основною причиною виникнення лісових пожеж є порушення громадянами вимог Правил пожежної безпеки в лісах України під час відпочинку у лісі та випалювання сухої трав'яної рослинності на сільгоспугіддях, пустирях, вздовж доріг. Сильні весняні вітри роздмухують вогонь і розповсюджують його у прилеглі лісові насадження, чим створюють реальну загрозу їх знищення. Зростання відвідування лісових насаджень населенням під час тривалої посухи також значно збільшує кількість пожеж. Бавитись з вогнем у лісі це насамперед шкодити самому собі, адже за це передбачена не тільки адміністративна, а у певних випадках й кримінальна відповідальність.

На щастя, минулого року у лісах ДП "Сокирянське лісове господарство" не зафіксовано жодної лісової пожежі.

Лісівники Сокирянщини та Кельменеччини розпочали заходи у рамках лісокультурної кампанії 4 березня, значно швидше, ніж завжди. Хоча ще восени попереднього року було підготовлено ґрунт для садіння лісу на частині ділянок, що дозволило оперативно приступити для посадки деревцят. Навесні ж перші роботи стартували на трьох лісових розсадниках лісгоспу, один з яких Іванівецький – базисний, тобто головний. Він є найбільшим у східній частині Чернівецької області.

Лісівники ДП "Сокирянське лісове господарство" під час весняної посадки лісів висадили 153 тис. шт. сіянців на площі 45,9 га. Окрім цього, на площі 13,6 га забезпечено відновлення лісу природним шляхом.

Осіння лісокультурна кампанія завершила річний цикл роботи лісівників по проведенню лісокультурних робіт. Саме восени в Сокирянському та Кельменецькому районах додатково створено 8,1 га лісів.

Аномально посушливі умови цього року позначились і на молодих лісопосадках - не всі висаджені навесні деревця пережили літо. Тому цієї осені лісівники провели спеціальних захід – доповнення (тобто досаджування) лісових культур на загальні площі 87 га.

Основною лісовою породою, що висадили лісівники, був, звичайно ж, дуб звичайний. Хоча під час створення нових лісів у порядку лісорозведення на землях, що вийшли з-під сільськогосподарського використання, разом з дубом червоним саджали і інші породи: ясен, клен-явір, липу. Як і століття тому, посадку молодих сіянців здійснили за допомогою спеціального знаряддя – меча Колесова.

За таких погодних умов чи вдалося вистояти молодим насадженням? Що ви робите для того, щоб сіянці були більш стійкими до оточуючого середовища?

Цього року через аномально теплий кінець зими та раннє тепло лісівники державного підприємства "Сокирянське лісове господарство" приступили до весняної лісокультурної кампанії, тобто до висаджування лісу, та завершили її значно швидше, ніж завжди.

Минулого року безсніжний місяць лютий, який був зовсім не лютим, побив рекорд температури повітря. Було значно тепліше від норми, в середньому на 4°С, а декілька днів – аж на 7-8°. Це відобразилось на усій рослинності, тому лісівники небезпідставно турбувались про передчасне розпускання бруньок. Для забезпечення вчасної та оперативної посадки лісу було прийнято рішення розпочати лісокультурну кампанію у цьому році раніше, ніж завжди.

Для зменшення негативного впливу екстремальних погодних умов, останніми роками на лісових розсадниках нашого лісгоспу широко впроваджується у виробництво система добрив, що дозволило різко підвищити якість садивного матеріалу, що вирощується. У минулому році вперше використовували наряду із мінеральними добривами і добрива природного походження – гідрогумати, для відновлення та підтримання родючості ґрунту. Та, на жаль, аномальна для нашого регіону посуха не дозволила у повній мірі оцінити їхній ефект.

Чи залучаєте ви громадськість до такої важливої і відповідальної справи як посадка дерев?

За доброю традицією, лісівники ДП "Сокирянське лісове господарство" й минулого року у період з 21 березня (Всесвітній день лісівництва) по 17 квітня (День довкілля) долучались до проведення щорічної акції Державного агентства лісових ресурсів України «Майбутнє лісу у твоїх руках». Проведення цієї акції уже стало звичним як для лісівників, так і для школярів, які щороку беруть у ній участь.

Метою її проведення було не тільки створення нових лісів, а й виховання дбайливого ставлення молоді до природи загалом та її дуже важливої частини – лісу, до збереження існуючих та створення нових зелених насаджень у населених пунктах, упорядкування місць масового перебування і відпочинку населення. Важливою складовою акції є створення нових місць рекреації населення та пропагування екологічних знань.

З допомогою дружньо налаштованих до природи людей працівники ДП "Сокирянське лісове господарство" у рамках акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» планують провести благоустрій раніше створених рекреаційних пунктів та облаштувати два нових: у Іванівецькому та Ломачинецькому лісництвах, встановити додаткові сміттєзабірники у місцях масового відпочинку людей у лісах, впорядкувати джерела, колодязі, місця почесних поховань у лісах, а також зробити багато інших добрих справ.

За нагоди щиро дякую усім, хто долучився до процесу посадки лісу і створення нових лісів.

З року в рік Сокирянський лісгосп досягає вагомих економічних показників. Як Вам це вдається? Найперше – це молодий енергійний колектив, кістяк якого сформував перший директор підприємства Чебан Дмитро Іванович. Це дало змогу навчити ключових фахівців працювати у правильному напрямку одразу, а не перевчати старі кадри. І, звичайно, запал до роботи молодих не зрівняти ні з чим іншим.

Досягнення лісгоспу, як минулі, так і сьогоденні – це результат спільних зусиль усіх наших працівників, кожного з вас. Безперервний рух вперед забезпечує добросовісна і наполеглива праця кожного працівника – від лісокультурниці і лісоруба до директора.

Зі свого боку намагаємось всіляко підтримувати наших робітників та зберегти колектив. Забезпечуємо свої працівників дровами для опалення за мінімально можливою ціною не забуваємо і про ветеранів лісгоспу. На підприємстві за результатами діяльності преміюємо кращих, виплачуємо доплати за вислугу років тощо.

Усе це спонукає працівників до добросовісного виконання покладених на них завдань.

Чи інвестує підприємство кошти в розвиток власного виробництва?

За нелегкого стану лісгоспу на даний час, оскільки державне фінансування робіт на охорону лісів та лісовідновлення відсутнє, підприємству все ж вдається інвестувати бодай якісь кошти у власне виробництво.

З часу створення лісгоспу було побудовану нову контору, здано в експлуатацію їдальню для робітників, придбано пожежний автомобіль та пожежний катер, відкрито пасіку на 70 бджолосімей. Автомобілі, які задіяні на вивезенні лісу та легкові автомобілі переобладнано на скраплений газ, що дало змогу суттєво знизити витрати на перевезення, введено в експлуатацію газову заправку, побудовано ряд лісових доріг. Побудовано музей лісу та вольєр в Ломачинецькому лісництві, де проживають олені, козулі, кабани, віслюк. Побудовано мисливський будинок у Сокирянському лісництві. Встановлено ряд рекреаційних пунктів та місць відпочинку у лісах. Суттєво оновлено авто- та тракторний парк.

Болючою темою для держави залишається, на жаль, ситуація на Сході країни. У вас працює переважно чоловічий колектив. Кому довелося побувати в зоні АТО? Чи надаєте ви якусь допомогу бійцям?

Троє наших працівників змушені були брати участь у АТО, ще троє працівників проходять строкову службу у збройних силах.

Цих наших працівників, перед відправкою на Схід, підприємство разом з профспілковим комітетом забезпечило військовою формою, екіпіровкою. Крім того, самі працівники лісгоспу підтримували своїх колег у період їхньої військової служби.

Минулого року в Сокирянському лісгоспі створено мисливську дільницю, з якою метою це зроблено?

1 листопада 2016 року в державному підприємстві «Сокирянське лісове господарство» створено окремий структурний підрозділ – мисливську дільницю.

Мисливські угіддя, що входять до цієї дільниці розміщені у лісах Ломачинецького (усі ліси цього лісництва), Сокирянського і Романківецькоголісництв (частково на території Ломачинецької, Михалківської, Ожівської, Білоусівської, Вашківецької, Коболчинської, Василівської, Гвіздівецької, Волошківської сільських рад а також Новодністровської і Сокирянської міських рад). Площа де вестиметься мисливське господарство складає 6258 га.

Мисливські угіддя в користування державному підприємству «Сокирянське лісове господарство» для ведення мисливського господарства надала Чернівецька обласна рада своїм рішенням від 21 вересня 2016 року № 185-7/16.

Раніше мисливські угіддя у лісах державного підприємства «Сокирянське лісове господарство» використовувались іншими користувачами, але так як землекористувачі мають переважне право на ведення мисливського господарства, відповідно до Закону України «Про мисливське господарство» було прийнято рішення відкрити і мисливський напрямок у діяльності лісгоспу. Це дасть змогу покращити стан охорони і відтворення мисливської фауни в лісах та сприятиме створенню нових робочих місць і поповнення бюджету надходженнями від видачі ліцензій.

На даний час в лісових угіддях державного підприємства «Сокирянське лісове господарство» проведено мисливське лісовпорядкування, за результатами якого складений проект організації і розвитку мисливського господарства, що погоджений управлінням екології та природних ресурсів Чернівецької облдержадміністрації та Чернівецьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства.

Основну охорону мисливського фонду проводять 3 єгері та державний міжрайонний мисливствознавець, що працює в державному підприємстві «Сокирянське лісове господарство», а також лісники .

У мисливському фонді, що наданий лісгоспу зустрічаються 42 види птахів, з яких 13 занесено до Червоної книги України, ще на 5 видів полювання також заборонено. Загалом мисливське значення мають 24 види птахів.

Також у лісах зустрічається 18 видів ссавців (звірів) з яких 4 13 занесено до Червоної книги України, на 1 вид полювання також заборонено.

В угіддях державного підприємства «Сокирянське лісове господарство» де вестиметься мисливське господарство знаходиться наступна кількість основних мисливських тварин: 126 козуль, 38 кабанів, 18 куниць, 50 борсуків і 100 куріпок.

Для посиленого відтворення поголівя тварин в мисливських угіддях виділено 1543 га відтворювальних ділянок, де полювання повністю заборонене. Вони знаходяться біля с. Галиця, с. Гвіздівці, ст. Сокиряни, с. Ломачинці (ур. Вишнева), с. Василівці, с. Слобідка, с. Новоолексіївка.

Проектом розвитку і організації мисливського господарства запропоновано створити 5 підгодівельних майданчиків, 8 кормових ремізів, 21 захисний реміз, 36 годівниць, 41 солонець, 2 кормосховища.

Для підгодівлі мисливських тварин планується щороку заготовлювати по 1,3 т сіна і силосу, 2,7 тис. віників із гілок листяних порід, 3 тис. шт. зернових снопиків, 6 т зерна, 8 т кукурудзи, 170 кг коренеплодів, 1,3 т солі.

З метою розведення і розселення у відкриті угіддя оленя та кабана, у Ломачинецькому лісництві функціонує вольєр для напіввільного утримання диких тварин. Площа вольєра становить 5,6 га. Він знаходиться біля адміністративної будівлі Ломачинецького лісництва неподалік автодороги Білоусівка-Ломачинці.

Працівники державної лісової охорони та єгері державного підприємства «Сокирянське лісове господарство» посилюють охорону мисливських угідь, адже найстрашнішим ворогом для диких тварин є браконьєри. Ці злочинці одним пострілом зводять нанівець колосальний об´єм праці лісників і єгерів, безжалісно знищують тварин, що були вигодувані і виплекані турботою працівників лісу, наносять величезні збитки державі і лісгоспу.

За незаконне добування тварин передбачена кримінальна відповідальність ст.248 кримінального кодексу України, тому варто 7 разів подумати перш ніж наважуватись на злочин.

На даний час у мисливських угіддях ДП "Сокирянське лісове господарство" розпочато сезон полювання та реалізовано 4 ліцензії на добування кабана.

Прес-служба ЧОУЛМГ

АРХІВ НОВИН