тел/факс (0372) 54-07-55


ЧЕРНІВЕЦЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА


НОВИНИ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

04.09.2018

Унікальні заповідні ліси високогір’я – під надійною охороною лісівників

Piccy.info - Free Image Hosting
Основне завдання лісівників – охороняти і примножувати лісові багатства. Саме завдяки путильським лісівникам у високогір’ї буковинських Карпат збережені унікальні природні території – заповідні урочища, різноманітні пам’ятки природи (ботанічні, зоологічні, геологічні), природні парки і заказники загальнодержавного і місцевого значення.
«У лісфонді нашого держлісгоспу майже 15 тисяч гектарів віднесено до природно заповідного фонду. Ми прийняли охоронне зобов’язання стосовно кожного об’єкту ПЗФ. Цей документ розробляли поважні вчені, він затверджений Міністерством екології та природних ресурсів України. Піклуємося про збереження і розвиток унікальних природних комплексів, які є гордістю нашого путильського краю», – розповідає директор ДП «Путильське ЛГ» Петро Прокопович Фрей.
Усі об’єкти ПЗФ зазначені на картографічних матеріалах кожного лісництва і мають охоронні приписи з вичерпною про них інформацією: межі заповідного об’єкту, види рослин, що там зростають, рідкісні види, а також прописано дозволені і заборонені лісівничі заходи.
«На території заповідного фонду суворо обмежено, а подекуди цілковитою заборонено проводити господарську діяльність, зокрема здійснювати лісозаготівлю, – зазначає головний лісничий держлісгоспу Михайло Юрбаш. – Ми передамо ці унікальні ліси іншим поколінням у їх первозданному вигляді».
Так, в Усть-Путильському лісництві, в урочищі Товарниця, є унікальний ялиново-ялицево-буковий ліс, якому 140 років. Велике науково-лісівниче значення має природний комплекс буково-ялицевих і ялинових насаджень, виділений у заказник місцевого значення «Боргиня» Плосківського лісництва.
Особливу увагу приділяють лісівники Путильського лісгоспу охороні червонокнижної флори і фауни, загалом рідкісних видів рослин і тварин. Прикладом тому – догляд за резерватом арніки гірської, цінної і цілющої квітки, яка особливо уподобала ліси Сергіївського лісництва.
Путильський лісгосп співпрацює з провідними навчальними і науковими закладами, зокрема з кафедрою ботаніки та лісопаркового господарства Чернівецького національного університету. Вчені загалом часті гості лісгоспу. Вони проводять на території його лісфонду наукові експедиції, мета яких – виявити і описати унікальні лісові комплекси, а також визначити найоптимальніші способи і методи охорони об’єктів ПЗФ, надати лісівникам виважені наукові рекомендації.
Співробітники кафедри ботаніки ЧНУ проводили з лісівниками семінари, на яких вчили фіксувати, описувати рослинні популяції, занесені до Червоної та Зеленої книг України.
«Наші лісівники суворо дотримуються усіх приписів з охорони і догляду за природно заповідними об’єктами. Тому можу з усією відповідальністю сказати, що ці об’єкти знаходяться у належному стані», – наголошує Михайло Юрбаш.
Важливо зазначити, що всі охоронні заходи щодо об’єктів ПЗФ лісівники Путильського лісгоспу проводять за власний рахунок, без залучення бюджетних коштів. А витрати досить значні на догляд, упорядкування заповідних об’єктів, на розбудову туристичної інфраструктури.
Дивовижне високогірне озеро Гірське око, що на території Черемоського лісництва, мальовничий водоспад «Поркулин» у Сергіївському лісництві, Бісківські водоспади Усть-Путильського лісництва ваблять, зрозуміло, не тільки науковців. Численні туристи захоплюються ними у будь-яку пору року.
Тож цінні природні комплекси субальпійських та альпійських лісів Путильщини – букових, модринових, ялицевих, ялинових, які формують транскарпатську європейську екомережу, знаходяться під надійною охороною завдяки лісівникам Путильського лісгоспу.

 

Людмила БАСЮК,

головний редактор газети «Карпати»,

Путильський район