тел/факс (0372) 54-07-55


ЧЕРНІВЕЦЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА


НОВИНИ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

19.06.2018

Рухотинські лісівники оберігають місце масового гніздування унікальної колонії чаплі сірої

Piccy.info - Free Image Hosting
У дубовому пралісі Хотинської височини, на самих верхівках дубів, яким вже по 260 років, звили гнізда сірі чаплі.
«Цього року запримітили, що птахи почали селитися і на високих буках. Зараз є 67 гнізд, щороку їх стає усе більше», – розповідає Євген Григорович Бранашко (на фото), лісничий Рухотинського лісництва, на території лісфонду якого знаходиться орнітологічний заказник «Чапля».
Птахи облюбували це місце десь у середині минулого століття. Відтоді щороку прилітають сюди, на рідні гнізда, виводити пташенят. У січні 1983 року поселення чаплиної колонії отримало заповідний статус і відтоді перебуває під охороною Рухотинського лісництва, що входить до складу державного підприємства «Хотинський лісгосп».
Під заказник лісівники виділили 8,3 гектари стародавнього лісу, хоча площа гніздування чаплі становить всього пів гектара. Тут не проводять жодних лісогосподарських робіт, навіть обмежений доступ у ліс, щоб не порушити його первісний стан.
Окремі дуби досягають до 40 метрів висоти і більше метра у діаметрі стовбура, ще й щільно обвиті плющем аж до крони. У поважному вигляді їм не поступаються буки (на фото). Під наметом прадавніх дерев піднімається другим ярусом бук, клен, граб, липа. Але дуб не відновлюється. Іде зміна дубового пралісу на буковий ліс.
У прадавньому лісі – урочиста тиша. Зелені сутінки де-не-де осявають стовпи сонячних променів, що пробиваються в острівцях щільно зімкнених крон, утворених на місці відмерлих дерев.
Крізь зарості ожини, крізь молодий підріст, оминаючи повалені вітрами й часом старі дерева, йдемо до місця домівки сірої чаплі. Там, на висоті у кілька десятків метрів, приховані чаплині гнізда. На одному дереві їх буває більше десяти.
Раптом десь у височині здіймається потужний клекіт. Крик чапель, різкий і моторошний, не схожий на жодний звук, досі чуваний.
«Це над гніздами завис половик чи якийсь інший хижак, чаплі його відлякують гучним гомоном», – пояснює Микола Дмитрович Нагес, помічник лісничого Рухотинського лісництва.
На світанку птахи летять до Дністра, десь з кілометр, повертаються з рибою, щоб годувати пташенят, розповідає Микола Дмитрович. Сіра чапля в польоті з розмахом до двох метрів красиво вигнутих крил – захоплююче видовище. Якраз зараз молоді чапленята починають спроби своїх перших польотів.
У лісі ж чапель побачити неможливо. Тільки почути.
До орнітологічного заказнику часто навідуються вчені.
Поруч з «Чаплею» на території Рухотинського лісництва є заповідний об’єкт «Дубовий праліс» у 10 гектарів. Лісівники охороняють також заповідне лісове урочище «Буковий праліс», урочище «Бучок». А пам’ятка природи у 49 гектарів державного значення «Рухотинський ліс» є зразком загальноєвропейського корінного букового насадження. Букам «Рухотинського лісу» по 150-170 років.
Загалом у лісництві Євгена Григоровича Бранашка є 8 об’єктів природно-заповідного фонду, площа яких в цілому становить 199,1 гектари.
«Хотинщина багата на унікальні природні комплекси, на заповідні об’єкти. Працівники лісової охорони нашого лісогосподарського підприємства забезпечують цілковите дотримання усіх вимог для збереження цих унікальних куточків Буковини», – зазначає директор ДП «Хотинський лісгосп» Іван Петрович Вілянський.

 

Прес-служба Чернівецького ОУЛМГ