тел/факс (0372) 54-07-55


ЧЕРНІВЕЦЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРАВЛІННЯ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА


НОВИНИ ЛІСОВОГО ТА МИСЛИВСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

02.05.2018

 

На клоновій планції Сторожинецького лісгоспу щеплювали модрини

Piccy.info - Free Image Hosting
В ДП «Сторожинецький лісгосп» щойно завершили важливий етап створення клонової плантації модрини європейської. На висаджені торік молоді деревця прищепили живці, заготовлені з плюсових дерев.
«Тож модрини з нашої плантації будуть нащадками елітних дерев, нестимуть найкращі ознаки свого виду. Таким чином ми забезпечимо потребу нашого лісогосподарського підприємства у власному якісному садивному матеріалі з покращеними спадковими властивостями», – розповідає інженер лісових культур держлісгоспу Вадим Яковишин.
Клонова плантація модрини була закладена рік тому у Верхньопетрівецькому лісництві (лісничий Микола Костюк). На території у два гектари висадили 312 сіянців модрин трьохрічного віку. Їх виростили в спеціалізованих теплицях Чудейського лісництва (лісничий Борис Токарюк).
Живці заготовляли у сусідньому Берегометському лісомисливському господарстві (БДЛМГ), яке так само, як і Сторожинецький лісгосп, підпорядковане Чернівецькому обласному управлінню лісового та мисливського господарства. У Вашківецькому лісництві БДЛМГ вже тривалий час діє атестована плантація модрини.
Лісівники брали живці наприкінці зими і зберігали у спеціальних льодовиках. З настанням теплої погоди приступили до приживлення. Його проводив майстер лісу Верхньопетрівецького лісництва Петро Іванович Остафійчук за допомогою спеціалістів лісового відділу Сторожинецького держлісгоспу (на фото).
«Це дуже кропітка робота, можна навіть сказати ювелірна, – розповідає Петро Іванович.
– Щодня приживлюю до 40 штук дерев у спосіб «серцевина на камбій». Треба слідкувати, щоб живець точно співпав зі щепою, потім акуратно їх закріпити і побажати подумки гарно зростати».
Свого часу Петро Іванович, навчаючись у столичній Сільгоспакадемії (тепер Національний університет біоресурсів та природокористування України), захистив дипломну роботу зі створення клонових плантацій і зараз застосовує на практиці свої знання.
Загалом плантація модрини у ДП «Сторожинецький лісгосп» діє на основі досягнень лісової селекції. Науковий супровід забезпечує Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва ім. П. С. Пастернака, що в Івано-Франківську (директор О.І. Голубчак).
«За порадою науковців, дерева розміщали на відстані 8 метрів одне від одного, щоб кожне мало велику площу живлення, могло розвивати широку крону і рясно плодоносити, – розповідає головний лісничий ДП «Сторожинецький лісгосп» Василь Романюк. – До того ж наша плантація є гібридизаційною з двох видів модрин – європейської та японської, висаджених за спеціально розробленою план-схемою. Перехресне запилення споріднених видів дерев дасть значний позитивний ефект селекції: насіння з нашої плантації матиме покращені якості. Сподіваємось, що років через 10-12 вже зможемо збирати тут врожаї модринових шишок, вирощувати зі свого якісного насіння гарні сіянці і доповнювати держлісфонд нашого лісгоспу цими цінними деревами. Щороку ми висаджуємо майже 5 тисяч модрин, які демонструють високу енергію росту. Деревина модрини вирізняється відмінною технічною якістю, гарною текстурою і користується високим попитом».
Загалом у ДП «Сторожинецький лісгосп» вже є більше 550 лісових гектарів з участю модрини.
ДОВІДКОВО:
У Верхньо-Петрівецькому лісництві з 1986 року діє клонова плантація ялини білої. А у Будинецькому та Їжівському лісництвах є родинні плантації дуба звичайного.
Спеціалісти з лісових культур Сторожинецького держлісгоспу створили також експериментальні ділянки для розведення екзотичних дерев – північноамериканської туї гігантської, дугласії, кипарисовика Лавсона.

 

Прес-служба Чернівецького ОУЛМГ